BLACK WHITE DERGİSİ MART 2007

Dekorasyonda değişmeyen trend

Sevgili Black White okuyucuları, her ay sizlere, bu sayfada antika ve sanat üzerine bilgi ve görüşlerimi aktaracağım. Dergimizin bu ilk sayısında sizlerle antikanın dünya tarihinde ve insan yaşamındaki önemini paylaşmak istedim.

Mobilya, insan yaşantısının değişmez bir parçası. Gerekli kullanım eşyası, mutluluk ve refah sembolü olarak yaşantımızda önemli yer tutuyor. Bunlar arasında antika obje ve mobilyalar her dönemde olduğu gibi görselliğiyle dekore ettiğimiz mekanların baş köşelerini süslüyor.

Geçmişte ve günümüzde antikaların yatırım amaçlı olarak alım ve satımı yapılıyor. Bunların arasında ünlü ressamlarımızın yaptığı resimler en iyi yatırım aracı olarak ev ve iş yerlerini süslüyor. Türkiye'de satılan en pahalı tablo olarak Osman Hamdi Bey'in "Kaplumbağa Terbiyecisi" ilk sırada yer alıyor. Bunlar arasında Hoca Ali Rıza, Naci Kalmukoğlu, Fikret Mualla, İbrahim Safi, İbrahim Çallı gibi ünlü ressamlarımızın tabloları da yüksek rakamlara alıcı buluyor. Fermanlar, tuğralı ibrikler, kaşıklıklar, tombaklar gibi Osmanlı dönemine ait birçok değerli parça antika severler tarafından alınıyor.

Günümüz iç dekorasyonunda minimalizm ön planda görülüyor. Minimalizme tek başına bakıldığında yapılan dekorasyonda bir bütünsellik yoksa ruhsuz ve sıradan mekanlar ortaya çıkıyor. Burada antika görsel olarak mekanları süslemekle kalmıyor ve girdiği mekana tarz kalarak geçmişten günümüze yansıttığı enerjiyle insanları etkiliyor.

Yaşamın olgusuyla, yaşanmışlığın verdiği keyif ve huzurla, detaylardaki görselliği bize yansıttığı o eski şölenle, eşi benzeri olmayan ve bir daha yaşanmayacak olan ama varlığıyla bizleri de hayallerimizde onların ait olduğu döneme çekip sürükleyen antika parçalara dokunduğumuz an sanki bir başka boyuta geçiyoruz. Belki çağlar öncesi toprak altından çıkan tarihsel önemi olan parçalar, belki de elimizin altındaki o çok güzel antika ahşap mobilyanın dokusu, kim bilir kimler nasıl yaşamış, ne mutluluklar görüp, ne badireler atlatmış diye düşündürüyor.

Geçmiş dönemden günümüze ulaşan antika parçalar bizlere "Biz hala dayanıyoruz, önemimizi bilin ve bizleri koruyun" izlenimi veriyor. Bizler ne kadar şanslıyız ki, varlıklarıyla bizleri onurlandıran bu antika parçalar birçok antika sever aileyi de mutluluk içinde yaşatıyor.

Dünyanın en nadide parçası olan insanın yarattığı antika eserler, onlar kadar nadide olmayı sürdürmek için bizlerden biraz özveri, ilgi ve bakım istiyorlar. Lütfen sahip olduğumuz antika parçalarımızın kıymetini bilelim ve bizden sonra gelecek bütün nesiller için onlara bakıp, koruyalım. Yüzyıllar boyu nesilden nesile yaşatalım.

Osman Gürsoy Antika Sanat Danışmanı SJB Osman Gürsoy'un diğer yazıları